Temblak – kiedy i jak powinno się go nosić?
Dziś oferowane i stosowane są różne rodzaje sprzętu, urządzeń i akcesoriów ortopedycznych. Każde ma nieco inne zastosowanie i przeznaczenie. Wśród często stosowanego sprzętu ortopedycznego na pewno wskazać można na ortezy i stabilizatory, które stosowane są w przypadku różnego rodzaju urazów części ciała. Jednym z rodzajów stabilizatorów jest temblak. Kiedy i jak powinien być noszony?
Czym jest temblak?
Warto zacząć od wyjaśnienia w kilku słowach czym tak naprawdę jest temblak. Jest to rodzaj stabilizatora stosowanego w przypadku urazu kończyny górnej. Mowa tu przede wszystkim o zwichnięciu lub złamaniu ręki. Zastosowanie temblaka skuteczne przyspiesza powrót do zdrowia. Sam temblak to nic innego jak specjalna opaska, która unieruchamia i podtrzymuje zgięta w łokciu rękę. To rodzaj rękawa podwieszanego na regulowanym pasku. Jego rozmiar zawsze dostosowywany jest do wielu i wzrostu pacjenta.

Kiedy powinno zakładać się temblak?
Jak wspomniano, temblak stosuje się w przypadku kontuzji kończyny górnej. Dzięki niemu możliwe jest unieruchomienie ręki, co z kolei eliminuje ryzyko pogłębiania się kontuzji. Temblak przede wszystkim zapobiega dalszemu uszkodzeniu struktur mięśniowo-stawowych. Dlatego zakładany powinien zwłaszcza w przypadku zwichnięcia lub podwichnięcia stawu łokciowego, ramiennego oraz barkowego. Założenie temblaka jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku porażeń nerwowych oraz niedowładach. Mowa tu o sytuacjach, w których nie jest konieczne założenie gipsu.
W jaki sposób powinno nosić się temblak?
Właśnie noszenie temblaka jest niezwykle ważne. Tylko wówczas będzie on bowiem spełniał swoje zadanie. Dlatego pamiętać trzeba o kilku istotnych kwestiach. Najpierw należy wsunąć chorą rękę do rękawa, a następnie pasek, na którym jest on zawieszony, należy przełożyć przez głowę, umieszczając na zdrowym ramieniu. Bardzo ważne jest tu właściwe wyregulowanie paska. Jego długość powinna pozwalać na zgięcie kończyny w stawie łokciowym.